POOL CLOSED - the pool is closed due to frozen pipes and the temperature of the water and will now remain closed until after the Christmas break re-opening on Tuesday 4th January 2011.

The Grand Xmas Draw Winners

1st Prize Luxury Hamper        C Walsh (c/o Ellie B)

2nd Prize Bottle of Whiskey    Hayley Brennan

3rd Prize Small Hamper         Mark Farrand (c/o Ellie B)

Bottle of liquor & biscuits-----Karen Woodcock
Bottle of wine and chocs.-----Karen Woodcock
Bottle of Port & cheese--------Sue Fleming
Bottle of wine and chocs.-----Barbara Slawson
Sweets, chocs, Cola-----------Sophie Heathcote
Mince pies, hot choc, coffee--Sally                
Bottle of wine and chocs.-----Tony Derricutt
Bottle of wine and chocs.-----Shelley Swinney
Bottle of wine and chocs.-----Toby Cordova
Bottle of wine & xmas pud----Emma Parton
Bottle of wine and chocs.-----Jo Coombs
Hot chocolate & biscuits-------Mark Farrand (c/o Ellie B)

Many thanks to everyone who bought and sold our grand draw raffle tickets this year we made a total profit of £165.00.  Thank you to all those who kindly donated hamper items which enabled us to make up a superb hamper and many additional prizes.  Please see the attached list of winners.  Thanks  to Donna Mabbutt for organizing the raffle tickets and collating and preparing the prizes.

Debs

November Newsletter - if your little darling has managed to lose the printed copy enroute from the pool you can get another from here.

The PB's
are up to date to the 28th November 2010. If a swimmer knows they have a faster time, please provide a results sheet with the new time to Sarah Bentley. - Thank you.


Club Championships 2010
- results are available here.

Christmas Hamper -
Please look at the list on the notice board and tick off a couple of items to supply. Tickets for Club funds will be issed to swimmers over the next week or so.

Cancelled sessions over Christmas
- the pool will be closed from 24th December (4pm) through to Monday 3rd January 2011 - opening again on Tuesday 4th January for squad at 7-8pm. There will be no training during this closure.  Although Louise is hoping to organize a 50m swim during the break.
 
CLUB CHAMPS - the annual club champs forms have now been handed out and we are looking for help on the four nights.  We need 6 timekeepers per night, one qualified judge, chief timekeeper, starter and referee.  Can you please let Debs know any of the evenings at which you would be prepared to help out.
 
Tuesday 9th Nov -7-8pm
Thursday 11th Nov - 6-8pm
Friday 12th Nov - 5-6pm
Sunday 14th Nov - 5-7.30pm - we will be running electronic timing on this night.
 
Experience not essential for timekeepers as you will have a run though session prior to the start - all help greatly received.
Debs

SWIMMER OF THE MONTH
- well done to Jack Booth who was swimmer of the month for September.

Land Training
is cancelled on 26th October

EGM
has been called on the 7th October, 7pm at the pool.

Sheffield Teaspoon Gala -
Having arrived in the nick of time, a mere two minutes before the warm up, we were greeted with the wonderfully warm swimming pool in which we were to swelter for the next 10 hours! rest of the report here

Congratulations to:-
 
Katie Slawson, Taylor Tustin and Harriet Caseley for moving up from Marlins to Porpoises.
Toby Parkes for moving up from Porpoises to Dolphins
There will be more promotions very soon.
Louise

AGM -
The date of the clubs' AGM is Tuesday 19th October 2010 at 7pm in the meeting room.  Please could we ask that all parents/guardians attend in order to elect the new committee.  We urgently need support and help from members of the club in order to keep the club running smoothly.


Gala Plan for 2010/11- click here to see the details of swim meets over the next 12 months and which squads will be eligible.

Swimmers of the month for July are:- 
Joe Stone -
for his commitment and focus within training which has resulted in huge improvements in all strokes, but especially his breaststroke. 
James Parton
- for his commitment and focus within training, which has resulted in his successful move from porpoises to dolphins

AUGUST SESSIONS
- swimmers should check out the club notice board as during August we will be running some activity sessions on Wednesdays -please sign up for any you wish to take part in.
 
NATIONALS - good luck to Dan Scriven who will be off next week to swim at the British Nationals - go for it Dan!!!!!!!!!
 
NO LAND TRAINING - there will be no land raining on the following dates due to holidays:
Tuesday 17th August, Wednesday 18th August, Tuesday 24th August, Wednesday 25th August and Tuesday 31st August.  Land training will resume on Wednesday 1st September 2010.
 
NPLQ - congratulations to Dan Scriven who has passed his NPLQ and is now a qualified lifeguard - well done Dan.
 
SWIMMER OF THE MONTH - well done to Connor Bentley who was swimmer of the month for June.

COMPETITIVE STARTS AWARDS
- congratulations to Joes Stone, Eloise Lamb who have successfully completed their Competitive Starts Awards along with their Preliminary Starts Award - well done guys!!  If you would like to order your certificates and badges please sign up on the club notice board and hand the money in a named sealed envelope to Debbie. 
 
JAMES PARTON - congratulations to James who will be swimming in the National Schools swimming competition at Sheffield this weekend - well done and good luck James.

SWIMMER OF THE MONTH (May)
- this goes to Katie Deakin for all her hard work and dedication at training and her excellent performance at the Crusader gala.
 
CRUSADER GALA -  BUXTON - team sheet now on the board please sign to state availability please.
 
COMPETITIVE STARTS AWARDS - congratulations to James Parton and Will Booth both of whom have passed their preliminary starts award and their competitive starts awards - well done to you both.

CONGRATULATIONS
to Louise Scriven who had just gained her UKCC level 2 qualification in Coaching - well done.

SECONDARY SCHOOLS GALA - well done to the following swimmers who took part in the secondary schools gala held at MD pool on Wednesday 12th May - Dan Scriven, Richard Grindrod, Jack Healy, Harry Riley, Ed Saxon and Emma Scriven.  Dan got bronze in 100m back in the senior boys and gold in the senior boys 100m breast.  Richard got gold in the intermediate boys 100m back and silver in the intermediate boys 100m freestyle.  Emma gained bronze in the junior girls 100m breaststroke. 

CRUSADER GALA - team sheet is now on the notice board please tick off your name as soon as possible - time keepers, judges and team manager required for the night also.
 
CONGRATULATIONS to the following who have all now completed their NTP Stage 8 Awards:  Emily Swinnerton, Rhiannon Morris, Frances Derricutt, Katie Deakin, Rebecca Deakin, Toby Cordova, Ellie Beckwith, Daniel Smith and Steven Lloyd.  If you would like to receive your certificates please sign up on the club notice board.  Well done everybody.
 
GOOD LUCK
to the swimmers taking part in the Haden Hill Open meet on Sunday 9th May.

Swimming Session Cancelled on 12th May due to Secondary Schools Gala. Land training is not affected and will be at usual time.

MIDLAND YOUTHS - well done to Dan Scriven who took part in the Midland Youths championships at Coventry over the weekend coming in second place in his 50m breast, fourth in his 100m breast and in 6th place in 200m breast despite a warm pool which led to poor swimming conditions!

SWIMMER OF THE MONTH - APRIL - the swimmer of the month for April goes to Ffion Brannan for her continued hard work and dedication during training.  Well done Ffion!

SHREWSBURY ASC OPEN MEET - Just four swimmers attended this open meet held on Saturday 3rd April at the Quarry pool in Shrewsbury, Rob Wenlock, Richard Grindrod, Jack Booth and Ed Saxon. Between them they entered 10 events and came away with 1 gold medal (Richard Grindrod 200 back), 2 silvers (Richard Grindrod 50 freestyle and Jack Booth 50 fly) and 1 bronze (Ed Saxon 100 fly).   Ed and Richard both attaining two new PBs each.  Many thanks to Anne Saxon who kindly went on poolside as Team Manager for the day.  Well done to you all.

CONGRATULATIONS to Dan Scriven who has achieved his 100m breast National Time this morning at the Welsh Nationals in Swansea with a time of 1:11.00 - well done Dan!  Dan went into the final in 5th place but won Gold with an improved time of 1:10.34 with an impressive 31.6 for his first 50m.

SPORT RELIEF - well done to Jo Coombes, Benita Guy, Holly Guy, Abby Guy, Frances Derricutt, Katie Slawson and Ffion Brannan who all ran 3 miles today for Sport Relief and Emily Swinnerton who ran a mile.  Well done all of you.
 
CONGRATULATIONS TO Ffion Brannan, Rhiannon Morris and Connor Bentley who have all just successfully completed and passed this Competitive Start Award (Shallow and deep end).  If you wish to order your certificate and badge please sign up on the notice board and let Debbie have £2.
 
NEW SQUAD - well done to Joe Stone, Toby Parkes, Saphina Tongue and Charlotte Lea who are all moving up to Porpoises - keep up the hard work guys!!

 

COUNTIES RESULTS – well done to the 14 swimmers who qualified for counties and worked exceptionally hard over the two weekends.  Between the swimmers they achieved at least 50 PBs (to be verified) and 15 medals, 24 placings (in the top 6) and Dan Scriven achieved 4 MDQTs – full details shown below.  Thank you to all who helped on poolside, Louise Scriven who supported the swimmers throughout the two weekends and Team Manager Sarah Thomas and pool helper Liz Deakin for their time given over the busy weekends.  The PB chart will be updated shortly to include all times achieved since January 2010.      DG. 

Name

Gold

Silver

Bronze

Placing
(4th, 5th, 6th)

MDQT

Dan Scriven

4

3

2

2

4

Richard Grindrod

 

1

2

10

 

Rob Wenlock

 

 

2

4

 

Jack Booth

 

 

1

4

 

Harry Riley

 

 

 

1

 

Katie Deakin

 

 

 

1

 

 

 

 

 

 

 

Total

4

4

7

24

4

Sprint Night Results are available here

Meets targeted by the Coaches for Club swimmers
City of Birmingham Open 2nd to 5th April (all swimmers)

Shrewsbury open 4th April (younger swimmers)

Haden Hill 9th May - all

Boldmere Water Carnival - 3rd and 4th July - all younger swimmers


CRUSADER GALA REPORT - Saturday evening saw the second round of division 3 of the Crusader League, although the first actual gala due to the one at Crewe having been postponed.  We had a very "new" team with the following swimmers attending their first gala representing Market Drayton: Joe Stone, Eloise Lamb, James Parton, Connor Bentley, Jack Healy, Lewis Danks, Saphina Tongue, Sam Mabbutt and Frances Derricutt.
 
We had some fabulous swims and came away with 17 new PBs, Joe Stone knocked an amazing 7 seconds off his 50 free time - well done Joe!  Dan Scriven came in first in the men's open 100IM, Ed Saxon in the boys U12 fly, the boys U12 freestyle relay also came first with Ed Saxon, Toby Cordova, Harry Riley and Alfie Thomas working excellently as a team.  Emma Scriven 1st in 12u girls breaststroke, Caroline Saxon in the ladies open freestyle, Dan Scriven in the men's open breaststroke and the men's open relay team consisting of Dan Scriven, Jack Booth, Richard Grindrod and Rob Wenlock came shooting home first by a clear 3 seconds.
 
Overall we came 4th with a score of 183, which considering we had 4 declared relay teams for which we would not receive any points, we did very well indeed.  Thank you to all who helped to organize the gala and all those who helped out on the night.  Without this help we would not be able to host a gala, thanks also to the Captains and Vice Captains for keeping the team motivated throughout the evening.
 
COUNTY SWIMMING GALA -    Ed Saxon swam for Shropshire in the inter county gala held at Fenton over the last weekend in January. His events were 4 x 50 medley relay where he swam the fly leg and the individual 50 fly, both in the 11 year age group. The relay was first and he gained a pb swimming 36.94.  He went on to swim another pb in the individual race with 36.86. This ranks him no. 1 for 50 fly in the county for 11 year old boys.

Presentation Evening Pictures - go to Gallery and click 'Medals for 2009' on the side bar. Thanks to Don Refern for taking these on the night.

SWIMATHON - there will be no squad training on Tuesday 13th April as the annual Swimathon will be going on in the pool.

LAND TRAINING - the new land training groups come into effect on Tuesday 2nd February 5.30pm - 6.30pm - if you have not yet picked up your January newsletter with full details please ask for your copy from the coaches. There will be NO land training on Tuesday 9th and Wednesday 10th February but there will be training during half term.

CRUSADER TEAM - the new team list is now on the notice board, please see if you have been selected to swim and tick off your name with regards to availability. This gala will be at our home pool in MD on Saturday 6th February and the warm up starts at 6pm with a gala start of 6.30pm. Swimmers need to be at the pool by 5.45pm at the latest.

POOL HELPERS QUALIFICATION - well done to Richard Grindrod who has successfully completed his ASA Pool Helpers Award.

PRESENTATION EVENING - Thank you to all who helped to organize and coordinate the evening last Saturday 23rd January. It was a super night with the medals from club championships and the annual trophy awards being presented to the swimmers. Many thanks to Don Redfern who took on the role of photographer and there is now a display book on the notice board with the pictures from the evening. Copies of these can be bought on CD. If you would like a copy please let Debbie have £1 in an envelope with the swimmers name on and she will get you a copy done. The awards were as follows:

Male Marlin of the Year

Female Marlin of the Year

Connor Bentley

Olivia Turnbull

Male Porpoise of the Year

Female Porpoise of the Year

Ed Massey

Frances Derricutt

Male Dolphin of the Year

Female Dolphin of the Year

Jack Healy

Katie & Rebecca Deakin

Male Shark of the Year

Female Shark of the Year

Dan Scriven

Emma Scriven

Male Most Dedicated Swimmer

Female Most Dedicated Swimmer

Rob Wenlock

Katie & Rebecca Deakin

Male Swimmers Swimmer

Female Swimmers Swimmer

Ed Saxon

Katie Deakin

Swimmer with most PBs

National Achievers Award

Richard Grindrod

Dan Scriven

MDQT Awards

Club Person Awards

Rob Wenlock, Dan Scriven & Emma Scriven

 John Branch

Overall Top Swimmer

Chairman’s Cup

Dan Scriven

 Louise Scriven & Benita Guy

CRUSADER GALA - Saturday 16th January at Crewe.  The team list is now up on the board, please tick off your availability so Louise can finalize the team.
 
PRESENTATION EVENING TICKETS - they are selling fast now and we have only a dozen left.  If you still would like tickets but have not caught up with Debbie please email or give her a ring so she can put some up for you.  Don't miss out on this lovely evening where we celebrate the success of the swimmers over the past year.  7.15pm arrival for a 7.30pm prompt start.  Awards, followed by food and then the disco.
 
2010 COUNTY ENTRIES - all forms have now been submitted to county and this year we have 14 swimmers (just over a third of our club members) who have qualified for events and a total of 77 individual entries.  Well done to all who worked hard to achieve qualifying times this  year.  There will be a rota for help on poolside during the two weekends so if you re able to help please sign up on the notice board or let Louise Scriven know your availability.
 
SHREWSBURY GALA - 3rd APRIL 2010 - we will be targeting this gala on 3rd April. Please check out the web site at Shrewsbury swimming club or pick up entry forms from the club notice board.